Veša, veša (Lesy, lesy)

od | mar 15, 2021 | Luna Kecerovce, Piesne, SK

Na otázku o význame tejto piesne členovia Luny – zvyčajne živá kopa – zrazu stíchnu a premýšľajú. „Je to komplikované, všetko je to o smrti a smútku,“ hovorí Patrik Ferčak, jeden z vokalistov tejto skladby. Pieseň sa prejavuje dojímavým obrazom – muž stojí v lese a sľubuje, že vyrúbe každý strom, kým nenájde to správne miesto na pochovanie svojej babičky.

Pohreby sú dôležitými udalosťami v rómskej kultúre. Každá komunita má rituály a tradície, ktoré sa dodržiavajú, keď niekto zomrie, a ľudia plne a otvorene vyjadrujú svoj smútok. Potom je tu slávnosť pre celú širšiu rodinu – v niektorých prípadoch to môže byť 200 a viac ľudí. A samozrejme, takmer vždy je tam hudba.

Takéto piesne sa však neuchovávajú iba pre smutné príležitosti. Je bežné, že túto pieseň počuť aj na zábavách a koncertoch. „Táto pieseň sa ťažko spieva,“ hovorí Ferčak, „pretože keď ju spievaš, okamžite začneš myslieť na tých, ktorí ťa opustili. Musíte však pokračovať, aj keď sa vám chce plakať. Pre spevákov je skutočne bežné, že sa musia zastaviť uprostred tejto piesne. “


Veša, veša (Lesy, lesy)
Pôvodný autor neznámy, táto nahrávka by Luna Kecerovce

Veša, veša churde veša,
U maškaral o cinteris.
O la veša, čingerava,
U mra phura da parunava.

Lesy, lesy malé lesy,
v strede je cintorín.
Tie lesy vyrúbem
a moju starú mamu pochovám.

Spev: Patrik Ferčak, Erik Vidlička
Gitary: Slavo Pecha Sr., Slavo Pecha Jr., Ondrej Pecha
Cajon: Adam Pecha

Osobité poďakovanie Júliusovi Pechovi za pomoc s prekladom.

Share This