O projekte Rómske hlasy

Čo robíme?

Nahrávame a pomáhame distribuovať piesne pre slovenských rómskych hudobníkov, ktorí by inak nemohli nahrávať a distribuovať svoju hudbu. Robíme rozhovory a počúvame ich príbehy, aby boli povedané písomnou formou a videom.

Prečo to robíme?

Počas nášho pobytu na Slovensku sme tu stretli úžasných hudobníkov s jedinečnými piesňami a príbehmi. Veríme, že svet bude bohatší z dôvodu toho, čo ponúkajú, a my sme schopní priniesť ich piesne a príbehy do sveta jedinečným spôsobom.

Prečo "Rómske hlasy"?

Niekoho „hlas“ môže znamenať zvuky, ktoré vydáva, keď hovoria alebo spievajú. „Hlas“ však môže znamenať aj našu prítomnosť a náš príspevok svetu. Zatiaľ čo väčšina Rómov, ktorých stretávame, má krásne hlasy, svet okolo nich ich často nevidí kvôli chudobe a predsudkom. Dúfame, že vďaka projektom ako je tento, bude skutočný „hlas“ Rómov zreteľnejšie počuť po celom svete.

Prečo hudba?

Hudba bola po stáročia jedným z hlavných spôsobov, ako sa Rómovia vyjadrujú. Kedykoľvek sú spolu, budete počuť hudbu – možno ich vlastné hlasy, možno nahrávku, ktorú púšťajú prostredníctvom svojich rádií alebo telefónov. Od raného detstva je veľa Rómov inštinktívne hudobných – deti milujú spievanie a často sa dokážu rýchlo naučiť hrať na gitary, klávesové nástroje a bicie. Ako nám mnohí Rómovia povedali, hudba je „v ich krvi“. Je to teda perfektný spôsob, ako môže svet začať počuť hlas Rómov.

Aké sú naše očakávania?

Cez tento projekt dúfame,…
• že pôvodná a krásna hudba týchto rómskych hudobníkov bude počuť tu na Slovensku aj po celom svete.
• že títo hudobníci môžu prostredníctvom týchto nahrávok nájsť spôsoby, ako rásť v ich talentoch a možno sa dokonca finančne podporiť.
• že počúvaním a ocenením vlastnej hudby budú títo hudobníci (a Rómovia všeobecne) povzbudení a budú vedieť, že ich hlasy sú počuť.
• že svet bude prostredníctvom ich piesní, videonahrávok a písomných rozhovorov počuť hlas Rómov Slovenska hlasnejšie ako kedykoľvek predtým.

Share This