Šukar jakha (Krásne oči – inštrumentálna)

od | mar 3, 2021 | Piesne, SK, Školská skupina Galaktická

Toto je inštrumentálna verzia známej rómskej ľudovej piesne Šukar Jakha (Krásne oči). Táto verzia, v podaní študentských muzikantov z galaktickej školy, je v populárnom štýle čardáš, ale je inšpirovaná aj populárnym štýlom gitary „Gypsy Jazz“, ktorý preslávil rómsky hudobník Django Reinhardt.

Reinhardt, belgický jazzový gitarista 20. storočia, je asi najznámejším rómskym hudobníkom na celom svete – skomponoval mnoho vlastných piesní, založil niekoľko skupín a v 30. a 40. rokoch hrával s mnohými jazzovými velikánmi vrátane Duka Ellingtona.

Je dôležité, aby sa títo mladí hudobníci učili a napodobňovali úspešných Rómov, ktorí išli pred nimi. Stáva sa to často v rómskej populárnej hudbe, ale nie tak často v prípade iných druhov hudby. Väčšina rómskych detí počuje iba niekoľko hudobných štýlov, hovorí Marcel Šenkýr, učiteľ a riaditeľ skupiny. „Zvyčajne jediní ľudia, ktorí im môžu predstaviť novú hudbu sú tí, ktorí majú najväčšie a najhlasnejšie reproduktory.“

Ale Šenkýr vie, že počúvanie „staromódnej“ hudby ako je tá Djangova je pre týchto začínajúcich hudobníkov nevyhnutné. Pre deti zo sídliska Lunik IX alebo z vidieckych dedín, môže jeho úspešný príbeh poskytnúť iskierku nádeje a inšpirácie, ktorá ich môže viesť k tomu, aby sami skúsili niečo veľké!


Šukar jakha (Krásne oči – inštrumentálna)
Rómska ľudová pieseň

Šukar jakha la čha hin,
Af ča te khelel.
Af ča pheňori, af ča te khelel,
Kamaf tuke te phenel!

Dievča, máš krásne oči,
Poďme si zatancovať!
Poď sestra, tancuj so mnou,
Chcem ti to povedať!

Nástroje: Martin Ferkov, Alex Rybár
Hudobný režisér: Marcel Šenkýr

Share This