Iba pred niekoľkými generáciami žilo veľa Rómov nomádskym spôsobom života. Pohybovali sa v táboroch z jednej dediny do druhej, opravovali kovové náradie, trénovali kone a robili iné maličkosti… a samozrejme, zabávali miestnych obyvateľov ich hudbou. Dnes len veľmi málo Rómov stále cestuje týmto spôsobom – ale tento nomádsky duch je stále v ich krvi. Keď v rodine stane ťažké obdobie, nie je nezvyčajné, že rómski muži vycestujú do zahraničia za prácou na niekoľko mesiacov za „lepším životom“.
Takáto práca môže poskytnúť rodine podporu na niekoľko mesiacov, ale je to pre telo často fyzicky náročné a odlúčenie je pre ducha blízko spojených rómskych rodín ešte ťažšie. Vo vete kerava pro raja – „budem pracovať pre pánov“ – spevák uznáva, že jeho biely zamestnávatelia nemusia mať na srdci jeho najlepší záujem. Rovnako ako migrujúci pracovníci na celom svete, aj Rómovia často zisťujú, že ich zamestnávatelia s nimi zle zaobchádzajú a zneužívajú svoju situáciu.
Káva je v rómskej kultúre symbolom – byť schopný piť kávu je prejavom dostatočnosti a ponúknuť ju svojim hosťom je prejavom úcty. Preto niektoré verzie tejto piesne hovoria o tvrdej práci „len za náprstok kávy“ – je to nárek, že migrujúci pracovníci musia niekedy tak ťažko pracovať, za tak málo.
Od kanastar avľom (Odkedy som prišiel)
Pôvodný autor nenzámy, táto nahrávka by Luna Kecerovce
Od kanastar avľom pro Čechy, phares buči me ča kerava.
Kerava pro raja,
phares buči me ča kerava.
Od kedy som prišiel do Čiech,
len ťažko pracujem.
Budem pracovať pre pánov ,
ťažko pracovať budem.
Spev: Patrik Ferčak, Erik Vidlička
Gitary: Slavo Pecha Sr., Slavo Pecha Jr., Ondrej Pecha
Cajon: Adam Pecha
Osobité poďakovanie Júliusovi Pechovi za pomoc s prekladom.