Niektoré tradičné rómske piesne, ako je táto, sú ťažké a smutné. Vyjadrujú rómsku identitu, drsnú realitu života a vieru v to, že veci môžu byť lepšie. Možno v tejto piesni počuť ozveny spirituálov z afroamerickej histórie – piesne zrodené z ťažkých časov.
Slová a melódia zobrazujú tie zložitejšie časti rómskej skúsenosti. Počas svojej histórie čelili útlaku a vylúčeniu. Takmer 500 000 Rómov zahynulo pri holokauste, ktorý sa v rómskom jazyku nazýva porajmos, „požierajúci“. Mnoho európskych Rómov dnes čelí životu generačnej chudoby a diskriminácie.
Žalm 34:18 hovorí: „Blízky je Hospodin tým, čo sú skrúšeného srdca, a pomáha tým, čo sú ubitého ducha“ (SEP). Ak je to pravda, Boh je určite blízko Rómov. „My Rómovia vieme, čo to znamená mať ťažkosti,“ hovorí Vojto Miko, ktorý na tejto trati hrá na gitaru. „Máme problémy.“ Ale Rómovia sú dobrí ľudia. S Božou pomocou prežijeme. “
Skladba je iba slovami a poznámkami až kým ju nezahráte. A toto vystúpenie predvádza expresívny hlas Mikovej dcéry, Marcely. Od útleho detstva učil svoje deti hudobnému umeniu. Miko však pripomína, že v rómskej hudbe je prejav vždy na prvom mieste. „Nejde len o zručnosť,“ hovorí. „Dôležitejší je pocit, ktorý do toho vkladáš.“ Takto učím svoje deti – cítiť hudbu. “
Sako džanel (Každý dobre vie)
Tradičná rómska pieseň, táto nahrávka – Mikovci
Sako džanel mišto
so o dživipen hin,
so amenca devla,
so amenca hin.
Save roma lačhe sam,
Amen roma lačhe sam.
Le devlestar sam.
Každý dobre vie
aký je život,
ako to s nami, Bože,
ako to s nami je.
Aký sú Rómovia dobrý,
aký my sme.
Sme od Boha.
Hlasy: Marcela Mikova
Gitary: Vojto Miko, Slavo Pecha Sr.
Zvláštne poďakovanie Júliusovi Pechovi za pomoc s prekladom.