Nane Cocha (Nemám sukňu)

od | jún 3, 2020 | Piesne, Romano Hangos, SK

Nemám sukňu je stará rómska ľudová pieseň, ktorá chytila v posledných rokoch druhý dych. Je to jednoduchá balada o mladom dievčati, ktoré sa ide vydávať a zanecháva sa sebou všetko, kvôli novému životu.

Nie je jasné, odkiaľ pieseň pôvodne pochádza alebo aká stará je. Aj keď ju Rómovia spievajú po generácie, mnoho ľudí z celého sveta ju počulo v úspešnom ruskom filme, „Cigáni idú do neba“ (1975). Odvtedy si udržiava popularitu a je nahrávaná a hraná mnohými hudobníkmi – rómskymi aj nerómskymi.

Je takmer univerzálne známa tu, medzi Rómami, na Slovensku. Ak stretnete skupinu detí a zaspievate pár prvých nôt, deti automaticky začnú spievať s vami.

Vyhľadajte si pieseň na YouTube a nájdete ju nahratú s rôznymi textami a v rôznych hudobných štýloch. V tejto nahrávke, skupina Romano Hangos (Rómsky Hlas) sa rozhodla pre tradičnú verziu. Štýl je typický pre rómsku ľudovú hudbu – začína pomaly a oduševnene, opakovaním sa zrýchľuje a naberá na intenzite.


Nane Cocha (Nemám sukňu)

Nane cocha nane gad
Mi kinel mange o dad!
Sar me džava pal o drom,
Mi kinel mange o rom!
Sar me džava pal o drom,
Mi kinel mange o rom!

Nemám sukňu, nemám košeľu.
Nech mi ich kúpi otec.
Keď pôjdem po ceste,
nech mi ich kúpi môj muž.
Keď pôjdem po ceste,
nech mi ich kúpi môj muž.

Piano, klávesy a gitara:  Alex Rybár
Cajon:  Rene Fráter
Spev:  Ondrej Gaži Background Vocals:  Ján Fráter, René Fráter, Monika Guľášová, Alex Rybár, Roman Šana, Dominik Slepčík

Share This